Bakancslisták látványosságok a Felvidéken

Négynapos HATÁRTALANUL tanulmányi kirándulás keretein belül látogattunk el a Felvidékre.

2025. április 27-én, vasárnap reggel 8 órakor a 7. évfolyam elindult a Felvidék Mónika néni, Andrea néni és Dóri néni kíséretében. Gabika néni volt az idegenvezetőnk, és Gábor bácsi a buszvezetőnk.

Első állomásunk Pozsony volt, Magyarország egykori koronázó fővárosa, a reformkori országgyűlések színhelye. Alaposan bebarangoltuk a pozsonyi várat, megismertük a vár történetét, megnéztük a Szent Márton Dómot, az egykori koronázások helyszínét, melynek tornyát hárommázsás aranyozott korona díszíti. Megnéztük az egykori országgyűlés házát, Prímási Palotát, az Óváros-házát, és a Kék-templomot a belvárosban. A várból jól látható volt az Ufó-híd és az Öreg-híd, ami igazából egy új építmény. Itt hosszú városnéző túra után szabadprogram várt ránk.

Ezután Nagyszombat felé vettük az irányt, ahol hatalmas sétát tettünk a hatalmas várfallal körbevett városrészben. Megnéztük az egyetemet, a Szent Miklós Püspöki Székesegyházat, a híres színházat, majd egy finom fagyival hűsöltünk.

Estefelé értünk Deákiba, ahol a szobák elosztása körül kerekedett emelkedett hangulatot egy finom vacsora vezetett le.

Hétfőn reggel, kicsit álmosan ugyan, de Bolondóc vára felé indultunk. Tudtuk, hogy egy nagy kirándulás, több gyalogtúra vár ránk ezen a nap. Célunk a közelben lévő várak meghódítása, elfoglalása volt . Bolondóc vagyis Beckó várát kicsit messzebbről tudtuk megnézni, hisz egy óriási sziklára építették, de a történetét figyelmesen hallgattuk. A 11-12. században épült, Stibor vajda építtette az udvari bolondjának. De annyira tetszett neki, hogy végül megvette tőle.

Trencsén vára, a Vág folyó völgye fölött fekszik. meredek utat a várig nagy nyögések, fújtatások közepette tettük meg. Hintáztunk egy kicsit, kilátóztunk, aztán leszaladtunk a domboldalon. Csák Máté történetét, tetteit, szokásait az idegenvezető elbeszéléseiből ismertük meg. Csák Máté és a vár kapcsán hallottunk még Károly Róbertről, Nagy Lajosról és Zsigmondról. A vár minden tornyát megmásztuk, és a fantasztikus panorámában gyönyörködtünk.

Jókő vára viszont kihívást jelentett, A várhoz egy kb. 2-3 km-es nagyon meredek út vezetett egy sűrű erdőn keresztül. Kicsit el is tévedtünk, de szerencsére medvével nem találkoztunk. Egymást bíztatva, támogatva értünk fel a várhoz. Az erőfeszítés megérte, hisz csodálatos és nagyon érdekes volt, ami a szemünk elé tárult. Három, óriási várfallal körülvett erődítmény fogadott minket a hegy tetején. Lefelé már gyorsabbak voltunk, és a szállásunkig vezető út elég volt a pihenésre.

Kedden a reggeli után a Deáki Apátsági NagyboldogasszonyTemplomban indítottuk a napot. Ennek a kedves kis településnek nagyon szép és érdekes templomot építettek. A tetőtéri részbe egy kiállítást rendeztek be különböző egyházi viseletekből. nagyon sokáig csodáltuk a palástokat, az egyházi kellékeket a hangulatos ódon helyiségben.

A következő megállónk a dunatőkési Cséfalvay-vízimalom volt. Ezen a helyen egy gyönyörű holtág nagyon is “élő” világával találkoztunk. A templomot bemutató hölgy tájékoztatója is érdekes volt, hisz ilyen elven működő, több szintes vízimalommal még egyikünk sem találkozott. Elmagyarázta a malom működését, bemutatta a gabonaőrléshez szükséges három fő folyamatot és szerkezetet. Kívülről az óriási malomkerekeket nézhettük meg és a már említett vadregényes, káprázatos tájban gyönyörködtünk.

Ezután Csallóköz központjában, az egyik legmagyarabb településen, Dunaszerdahelyen fedeztük fel a várost, ahol lehetőségünk volt egy könnyű ebédre és sétára is.

A bősi vízlépcsőnél jó nagyot sétáltunk a gyönyörű nyári időben. Levetítettek nekünk egy filmet, amiben a Bősi vízerőmű kialakítását, megépítését, működési elvét mutatták be. A film után olyan nagy szerencse ért minket, hogy amit a bemutatóban a képernyőn elmagyaráztak nekünk élőben is láthattuk. A csatornába épp négy uszály érkezett. A folyosóba való kormányzást követően az uszályokat az alulról jövő hatalmas víznyomással több 10 méter magasságba, a Duna szintjére emelték és úgy úsztatták ki őket a folyóra. Nagyon érdekes és látványos élmény volt mindannyiunk számára. A nap végén Csicsóra érkeztünk a „magyarnak maradni emlékparkba, ahol a hét magyar vezér fából faragott szobrát is megtekintettük. Ezt követően Deákiba, a szállásunkra indultunk.

Szerdán a Kisalföld legészakibb magyar városában, Nyitrán kezdődött a napunk. Óriási sétát tettünk a várnegyedben, megtekintettük a püspöki palotát és a székesegyházat. Már a kerttől is elállt a lélegzetünk. A mély vörös virágú gesztenyefák lombjai alatt sétálva a csodálkozástól még a hangunk is elakadt. Rengeteg szépséget, értéket és gazdagságot láttunk a monumentális, ugyanakkor gyönyörű épületegyüttesben.

Garamszentbenedeken a kéttornyú Bencés Apátság gótikus világát barangoltuk be. Itt megtekintettük a Mátyás király által adományozott Szent vér ereklyét.

Négynapos kirándulásunk utolsó állomása Bény volt. Látogatást tettünk a különleges, kerek templomban, a 12 apostol rotundában.

A három harangszó után útra keltünk Magyarország felé.

Az estéink hasonló aktivitásban teltek, mint a napjaink. Minden este a vacsorát követően együtt maradtunk az ebédlőben és felidéztük az aznapi élményeinket. Az előre kiosztott feladatok alapján a tanulók minden meglátogatott helyszínről egy kis tájékoztató előadást készítettek. Így a tapasztalatainkat és a hallott információkat felhasználva mindenki minden este kitöltötte a Dóri néni által készített „ Határtalanul napló” aznapi részét.

Ezt a sztorizgatás, a kártyázás, játék, és óriási beszélgetések követték.

Nagyon tartalmas és szép négy napunk volt. Az időjárás is nagyon kegyes volt hozzánk. Sütött a nap, csodálatos idő volt.

Etyek, 2025. május 7.

Szegedi-Kiss Olga Mónika                            Lipka Éva Dorottya                        Sütő Andrea

Best Wordpress Gallery Plugin